Açılış: Pazartesi - Cumartesi
İletişim No: +1 (786) 769-9592
e-mail: info@bayanpsikolog.com

Kadın Psikologların Ortaya Çıkması Ve Günümüzdeki Etkileri

Kadın Psikologların Ortaya Çıkması Ve Günümüzdeki Etkileri

Başlığımız olan Kadın psikolog hizmetleri ile alakalı biraz bahsedelim.

Yüzyıllar boyunca toplumda kadının yeri her zaman sorgulanmıştır ve sorgulanmaya da devam etmektedir.19.yüzyılın başlangıçlarında da bu muhabbetin izleri görülmüş olup çözümün nasıl olabileceği bilinmemekteydi. İnsanlar kadınları hor olarak görmekte ve istedikleri olan haklarını elde edemiyorlardı. Bu konuda psikolojinin büyük bir getirisi oldu. Erkek psikologlar psikolojinin temellerini atarken bunun yanı sıra kadın psikologlar sahneye çıkmaya başladılar.

Bunun getirisi olarak günümüzdeki birçok psikolojinin alt başlığı, kadın psikologlarımız tarafından keşfedilmiştir. Bununla beraber hem kadının toplumdaki yeri tekrar gündem konusu olmakla birlikte psikolojinin tanımı konusunda büyük gelişmeler yaşandı.

Bayan psikolog konusunda yaklaşımlar insanların ağzından değişiklik gösterebilmekte. Bununla alakalı bir araştırma yapılmadı ancak belirli göstergeler ve insanların yorumlarıyla beraber bir algı ortaya çıktı. Bu algıdan bahsetmek gerekirse:

  • Günümüz psikologlarının çoğu kadınlardan oluşmakta olup, erkek psikologların azınlıkta olması
  • Hemcinslerinin kendisini daha iyi anlaması gibi bir algının revaçta olup, bu yüzden de kadın psikologların daha çok tercih edilmesi
  • Yukarıda bahsettiğimiz algı dolayısıyla erkeklerin bile kadın psikologları tercih etmesi
  • Kadınların daha narin olmasından ötürü düşünceler konusunda daha titiz ve hassas olabilecekleri

Gibi bir takım düşünceler yer almaktadır.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Bu yaklaşım sadece erkek ile kadının toplumsal hak olarak eşitsizliğinden ötürü ortaya çıktı ve belirli varyasyonları ile beraber devam etti. Yukarıda da bahsettiğim nedenler silsilesinden ötürü bir çok müşteri kadın psikologları tercih etmektedir.

Hangisini tercih etmelisiniz balığı altında denilebilecek tek şey doktorun cinsiyeti değil donanımıdır.

Her ne kadar genel bir algı olursa olsun, insanın psikolojisi normal psikoloji algısından öte bir duygudur. Bir erkek kadın psikologdan alacağı etkiyi erkek psikologdan bulamayabilir, aynı şekilde kadınlar için de geçerlidir. Kadın psikologlar psikolojiye çok büyük etki etmiş olmakla beraber günümüzde de etkilerini devam ettirmektedir. İhtiyacımız olan tek olgu bunun cinsiyet ayrımından daha çok donanımsal olarak hastanın kimle daha rahat hissettiği, kendini açabildiği, çözümlere ulaşmada yardımcı olabileceği esas olmalıdır.

Bir cevap yazın